KENDRIYA VIDYALAYA COIMBATORE

Distribution of Duties 2011-2012

Details of various Committees and its Members 2011-2012

Mr. Govindan, Vice-Principal – Overall incharge.

Admission Committee

  1. Mrs. A. R. Jayalakshmi.                                Incharge
  2. Mr. G. Anantha Krishnan.                             Member
  3. Mrs. Manimegalai.                                        Member
  4. Mrs. D. Sudha.                                             Member

 Time Table Committee

  1. Mr. Sivaramakrishnan                                     Incharge
  2. Mrs. V. Gengammal.                                       Member
  3.  

 Internal Exam Committee

  1. Mr. N. Selvin Thevaraj.                                   Incharge
  2. Mrs. D. Geetha.                                              Member
  3. Mr. R. Ragothaman.                                        Member
  4. Mr. Rajivkumar Mishra     .                              Member

 CBSE Examination

  1. Mr. S. Mariappan.                                           Incharge
  2. Mrs. V. Gengammal.                                        Member.

 Other Exams

  1. Mr. Shemeer.K.A.                                             Incharge
  2. Mr. G. Anantha Krishnan.                                 Member
  3. Mr. Srinibash Hati.                                           Member 

CCA Committee

  1. Mrs. Mohanasundari.                                      Incharge
  2. Mrs. Celine Negli.                                            Member
  3. Ms. T.M.Natarajan    .                                     Member
  4. Mr. Balram Singh Yadav.                                Member
  5. Mrs.Meenakshi Viswanathan T.R.                   Member
  6.  

 Furniture Committee

  1. Mr. Jitendra Singh Rawat.                              Incharge
  2. Mr. V. P. Yadav.                                           Member
  3. Mr. Surendra Rout.                                        Member

 Sports Committee

1.      MrNitesh Kumar Sharma     .                        Incharge

2.      Mrs. Shyla Vasanth Kumari.                          Member

3.      Mrs. Bindu Pillai.                                           Member

4.      Mr. Jitendra Singh Rawat.                              Member

 Cleanliness Committee

  1. Mrs. N. Geetha.                                              Incharge
  2. Mr. C. R. Vinodakrishnan.                               Member
  3. Mr. I. N. Nandha Kumar.                                 Member
  4. Mr. T. M. Issac.                                              Member

 Discipline  Committee

  1. Mr. Nitesh Kumar Sharma                               Incharge
  2. Mrs. V. Laila.                                                  Member
  3. Mrs. Bhanumathy Pathy, (H.M.)                      Member
  4. Mr. B. S. Yadav.                                             Member
  5. All Class Teacher and House masters.              Member

 Gardening  Committee

  1. Ms. M. Vanaja.                                               Incharge
  2. Mrs. G.eetha Rani                                           Member

 Purchase Committee

  1. Mr. Jitendra Singh Rawat.                              Incharge
  2. Mrs. Ashalata Gangadharan.                          Member
  3. Mrs. Manimegalai.                                          Member
  4. Mr. V. P. Yadav.                                            Member
  5. Mr. C. R. Vinodakrishnan.                             Member
  6. All Dept. Heads where purchases are made.             

 Exhibition

  1. Mr. Arunachalam                                            Incharge
  2. All Maths, Science & S.St. Teachers              Member

 Teaching Aids

  1. Mrs. V. Laila.                                                  Incharge
  2. All S.St. Teachers.                                            Member

 Excursion Committee

  1. Mr. Sivaramakrishnan                                     Incharge
  2. Mrs. Meenakshi Viswanathan.                        Member
  3. Mr. I. N. Nandhakumar.                                 Member

 

 Website  Committee

  1. Mr. Shemeer.K.A.                                           Incharge
  2. Mrs. Celine Negli.                                           Member
  3. Mrs. Manimegalai.                                            Member

 Maintenance and Repair Committee

1.      Mr. S. Mariappan.                                         Incharge

2.      Mr. C. R. Vinodakrishnan.                             Member

3.      Mr. I. N. Nandhakumar.                                Member

4.      Mr. T. M. Issac.                                            Member

5.      Mr. B. M. Rajkumar.                                     Member

 Suggestion Box:  

  1. Mr. T. M. Govindan,V.P.
  2. Mrs. Bhanumathy Pathy, H.M.

 CS-54

  1. Mrs. A. R. Jayalakshmi.                                  Incharge
  2. Mr. R. Ragothaman.                                       Member
  3. Mr. B. M. Rajkumar.                                      Member
  4. Mr. Sivaramakrishnan                                     Member
  5. Mr. C. R. Vinodakrishnan.                             Member
  6. Mrs. J. Vijaya                                                 Member
  7. Mrs. Elizabeth Antony                                    Member

 Library Committee:

  1. Mr. T.M. Issac                                                Incharge
  2. Mr. Jitendra Singh Rawat                                 Member
  3. Mr. Mariappan                                                  Member
  4. Mr. Arunachalam                                              Member
  5. Mrs. D. Geetha                                               Member
  6. Mrs. P. Vanaja                                                Member
  7. Mrs. Sartaj Begum                                          Member

 Vidyalaya Magazine Committee:

  1. Mrs. Mohanasundari                                       Incharge
  2. Mr. Jitendra Singh Rawat.                                Member
  3. Mr. V. P. Yadav.                                            Member
  4. Mrs. D. Geetha.                                              Member
  5. Mrs. Bhanumathy Pathy                                   Member

 Photography  Committee:

  1. Mr. I. N. Nandhakumar
  2. Mrs. Meenakshi Vishwanathan.

 Guidance and counselling

1.      Mr. R. Ragothaman. 

2.      Mrs. Sudha Iyer

Integrity Club:

  1. Mrs. Celine Nigli.
  2. Mrs. Bindu Pillai.

UNESCO Club:       

Mrs. Sudha Iyer.

Nature Club:           

 Mrs. Geetha Rani.

Maths Club & Maths olympiad           :

  1. Mrs. A. R. Jayalakshmi.
  2. All Maths . Teachers  

Science  olympiad:

             Mr. Arunachalam

           All Science. Teachers

NTSE:

Mr. Ragothaman.

Health Club:

Mrs.Meenakshi Viswanathan T.R.

Scouts/ Guides :

Mrs.Meenakshi Viswanathan T.R. L.T.(G)                                    

All Scouters & Guiders /Cub Masters/Flock Leaders

Green Olympiad:

Mrs. N. Geetha

Mr. G. Ananathakrishnan

Education Heal:

1.      Mr. G. Anantha Krishnan.     

 

 

 

 

OBJECTIVE PLAN AND TASK OF COMMITTEES